Jak wybrać dobrą piłę formatową? Dowiesz się z tego artykułu!

Data dodania: 27.02.2018


Czy wiedziałeś o tym, że piła formatowa to typ przecinarki tarczowej z powodzeniem wykorzystywany przez małe warsztaty stolarskie, jak i stolarnie z dużymi liniami produkcyjnymi. To prawda – piła formatowa, jest jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi przez stolarzy, dlatego warto dokonać jej zakupu, który wkrótce przyniesie duże zyski. Zakup piły to bardzo ważna decyzja, dlatego zachęcamy cię do zapoznania się z różnymi kwestiami odnośnie funkcjonalności tego narzędzie, jego jakości oraz sprawności pracy. To zaledwie kilka kluczowych spraw, o których warto pamiętać podczas zakupu piły formatowej.

Zacznijmy od kwestii wózka ruchomego – standardowe modele wyróżniają się dwoma rodzajami posuwu – na łożysku kulkowym oraz na rolkach. Możliwe są oczywiście różne modyfikacje tego narzędzia, jednak zależą one od danego producenta i tego, jakie rozwiązanie technologiczne zastosował on w swoich produktach. Możesz również postawić na starszy typ maszyny, który posiada prowadnicę – pełny wałek lub rurę. To rozwiązanie sprawia, że linia cięcia jest odsunięta o kilka milimetrów – sprawdzi się ono w przypadku cięcia drewna litego, natomiast przy cięciu płyty może być uciążliwe.

Jak wybrać dobrą piłę formatową? Dowiesz się z tego artykułu! Jak wybrać dobrą piłę formatową? Dowiesz się z tego artykułu!

Przejdźmy do kwestii agregata, który został zamontowany w takim urządzeniu, jak piła formatowa. Powinien on posiadać zwartą konstrukcję. Dodatkowo warto wiedzieć o tym, że agregaty złożone z kilku elementów nie są dobrym wyborem – podczas cięcia niewskazane są drgania i wibracje, które negatywnie wpływają na jakość wykonywanej pracy. Ten rodzaj agregatów zdecydowanie częściej posiada tą negatywną cechę. Wybierz agregat, który został odlany z żeliwa i jest zamontowany na łożach, które możesz swobodnie podnosić i przechylać, nie powodując przy tym zbędnych wibracji.

Maszyny stolarskie

Element, jakim jest podcinacz to niewielka, samodzielna piła, która działa niezależnie, wykonując cięcie pod spodem płyty – dokładnie tam, gdzie główna tarcza zaczyna się wysuwać. Dzięki temu rozwiązaniu, minimalizujesz ryzyko wystąpienia strzępów materiału, a krawędź produktu pozostanie równa po każdej ze stron. Jeżeli stosujesz drewno, o delikatniejszej strukturze niż drewno lite – to rozwiązanie będzie dla ciebie idealne.

Frezarka do drewna – jaką wybrać?

Ostatni element, jaki omówimy w naszym artykule, to roboczy stół wyposażony w linijkę. To co prawda dodatkowy element wyposażenia, który służy cięciu materiałów bez wózka. Jeżeli chodzi o jego parametry, bardzo ważne jest aby był wykonany z dobrej jakości materiału. Solidność stołu oraz linijki to podstawowa kwestia – podobnie jest z odpornością na ścieranie. Żeliwo wydaje się być najlepszym wyborem, jeśli chodzi o ten element wyposażenia piły formatowej.

Schody na wymiar

Nowe mieszkania Kołobrzeg

fahrzeugfolierung NRW