Obróbka drewna – co powinieneś o niej wiedzieć?

Data dodania: 30.07.2018


Już od wielu, wielu lat drewno stanowi materiał, który można określić mianem uniwersalnego. Mimo ciągłego rozwoju techniki – drewno nie przestało funkcjonować w świecie, a co lepsze – ma się bardzo dobrze. Nowe technologie są bardzo przydatne i mogą ułatwić życie każdemu z nam, nie wybudujemy jednak z ich pomocą domu lub łodzi. Drewno jest wykorzystywane w przeróżnych branżach i można z niego wytwarzać naprawdę wiele rodzajów towarów. Jego popularność nie dziwi nas wcale – obróbka drewna jest nie tylko możliwa, ale także stosunkowo prosta. Wystarczy dobrać i zastosować odpowiedniego rodzaju narzędzia do obróbki drewna, aby nasza praca była efektywna.

Maszyna CNC jest niezbędna w twoim warsztacie

Producent maszyn do obróbki drewna Winter Poland twierdzi, że profesjonalna obróbka drewna skupia się wokół dużych warsztatów stolarskich, w których przedmioty produkowane są taśmowo – nie oznacza to jeszcze masowej produkcji, ale na pewno jest to większy zakres, niż ręczne wytwarzanie przedmiotów. W tym przypadku właścicielom większych stolarni, w których zatrudniane są inne osoby, najbardziej zależy na jak największej automatyzacji pracy w ich zakładzie. Ręczna obróbka drewna nie jest w takich miejscach możliwa – jeżeli zależy nam na dokładności, to właśnie maszyny do obróbki drewna wykonują naprawdę dokładne elementy. Oczywiście – obróbka ręczna również może być niezwykle dokładna, ale przez to bardziej czasochłonna – maszyny do obróbki drewna łączą te dwie cechy, dając nam świetny efekt w krótkim czasie. Przemysłowe urządzenia do obróbki są niesamowicie wydajne, a dzięki nim proces produkcji staje się niemal w pełni zautomatyzowany. Jakie urządzenia najczęściej są wykorzystywane w nowoczesnych warsztatach? Na pewno będzie to frezarka, maszyna CNC lub też piła formatowa. Każda z nich służy do określonych czynności, a wszystkie razem stanowią świetny „zespół”.

WINTER strugarka czterostronna TIMBERMAX 5-23 DELUXE

Mimo tego, jak już wspomnieliśmy na wstępie – nie tylko profesjonalna obróbka drewna jest przedmiotem naszego artykułu. Jeśli chodzi o amatorów, dla których obróbka jest hobby, a nie sposobem na zarobek – oni również mogą wykorzystywać ręczne narzędzia które pomogą w obróbce. Przedmioty z drewna mogą być uznane za sztukę użytkową, a niektórych detali niemal nie da się wykonać inną metodą, niż ręczną. Dzięki temu, że artyści sztuki użytkowej wciąż działają metodami ręcznymi, każdy wykonany przez nich przedmiot pozostaje unikatowy i może stanowić niesamowity podarunek dla bliskiej osoby. Pamiętajmy o tym, że nawet bardzo rozwinięta technologia w niektórych przypadkach nie będzie w stanie zastąpić pracy ludzkich rąk.

Strugarki czterostronne

Audi RS7 bodykit