Piła formatowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu!

Data dodania: 26.02.2018


Poszukujesz informacji na temat takiego narzędzia, jak piła formatowa? Świetnie trafiłeś! Jest to jeden z typów pilarek tarczowych, które można z powodzeniem wykorzystywać w małych warsztatach stolarskich oraz na dużych liniach produkcyjnych wśród wielkich przedsiębiorstw. Piła formatowa jest z pewnością jednym z najpopularniejszych urządzeń stolarskich i podstawowym wyborem każdej osoby, otwierającej własny warsztat stolarski. Właśnie te aspekty powodują, że warto dokładnie zapoznać się z funkcjonalnościami urządzenia, takimi jak wydajność i jakość pracy.

Zacznijmy od kwestii wózka ruchomego – standardowe modele są oparte  na systemach posuwu – zazwyczaj dwóch. Jest to posuw na trapezie lub na prętach, a modyfikacje są uzależnione od producenta urządzeń do obróbki drewna i technologii, jaką zastosował w produkcji maszyny. Warto pamiętać o tym, że na rynku wciąż funkcjonują stare typy maszyn, które posiadają prowadnice w formie pełnego wałka – to powoduje, że linia cięcia jest odsunięta o cześć milimetra. W przypadku litego drewna – to rozwiązanie sprawdza się doskonale, jednak w przypadku cięcia płyt nie jest zbyt dobrym wyjściem. Ważne jest, aby wybrany przez nas wózek poruszał się sprawnie i lekko, a także zachował płynność. Nie może stawiać oporu oraz posiadać luzów. Niezależnie od wielkości powinien on posiadać żebra, które utrzymają jego pozycję podczas nacisku.

Piła formatowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu! Piła formatowa – wszystko co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu!

Czym powinna wyróżniać się solidny agregat piły formatowej? Zwróć uwagę na jego zwartą konstrukcję, ponieważ w trakcie cięcia, wszelkie pojawiające się drgania i wibracje mogą źle wpłynąć na precyzję twojej pracy. Jeżeli agregat jest złożony w wielu elementów – będzie on bardziej narażony na wszelkiego rodzaju wstrząsy. Najlepiej, abyś postawił na agregat, który jest odlany z żeliwa i zamontowany na specjalnych łożach, które mogą być podnoszone i przechylane pod różnym kątem, bez wpływu na stabilność podczas pracy. Pamiętaj także o doborze odpowiedniej mocy silnika, która powinna być zależna od rodzaju materiału, jaki ma być poddany obróbce. Cienkie drewno wymaga słabszej mocy, jednak drewno lite to już inna bajka i konieczność zakupu silnika o dużej mocy.

Maszyny stolarskie

Omówmy teraz element, jakim jest podcinacz – to samodzielna, mała piła, które wykonują nacięcia pod spodem płyty – dokładnie tam, gdzie wysuwa się tarcza główna. Dzięki nacięciu tego typu możemy zminimalizować ryzyko wyrywania strzępów materiału, a nasze krawędzie zawsze pozostaną równe po obu stronach.  Jest to bardzo przydatne rozwiązanie, w przypadku obróbki drewna o bardziej delikatnej strukturze, niż drewno lite. Standardowe piły stosują jeden silnik zarówno do piły głównej, jak i podcinacza.

Schody metalowe