Pył drzewny – czy jest dla nas zagrożeniem?

Data dodania: 26.02.2018


Jeżeli jesteś właścicielem lub pracownikiem stolarni lub zakładu zajmującego się obróbką drewna, na pewno zdajesz sobie sprawę z problemu, jakim jest pył drzewny, który wytwarza się podczas mechanicznej obróbki drewna. Najbardziej narażone są osoby obsługujące takie maszyny jak szlifierka taśmowa, a także pilarki tarczowe, frezarki do drewna lub urządzenia takiego, jak piła formatowa.

Dlaczego pył drzewny jest taki niebezpieczny dla nas? Wpływa on drażniąco na organizm ludzki i może uczulać. Dodatkowo powoduje, że nasze błony śluzowe nosa są podrażnione, a w najgorszym przypadku może spowodować nawet zapalenie zatok lub przewlekłe zapalenie oskrzeli. To nie koniec – warto wiedzieć, że pył wytwarzający się w trakcie obróbki twardych gatunków drewna, takich jak drewno bukowe lub dębowe – może mieć działanie rakotwórcze. Obrabia się również drewno tropikalne – pył tego rodzaju materiału może być nawet toksyczny dla człowieka.

Zastanawiając się nad negatywnym wpływem pyłu drzewnego, wato pamiętać o tym, że znaczenie ma wielkość jego cząstek. To jest powiązane z prędkością opadania – większe cząsteczki osiadają na podłodze już po kilku chwilach, ale małe cząstki mogą wirować w powietrzu nawet kilka godzin. Zupełnie małe cząsteczki mikro, mogą wypełniać pomieszczenie przez kilka kolejnych dni – to bardzo niebezpieczne.

Pył drzewny – czy jest dla nas zagrożeniem

Producent narzędzi do obróbki drewna doskonale zdaje sobie sprawę z tego problemu – większość z nich zaznacza, że równie istotne jest zagrożenie wybuchem. Eksplozja może być wynikiem wielu czynników, takich jak mechaniczna iskra lub ładunek elektrostatyczny. Ważne jest, aby narzędzia były odpowiednio przygotowane i naostrzone, a system odpylający sprawny. Pamiętaj, że tępe narzędzie mogą spowodować zbyt duże tarcie, które podgrzewa cząsteczki drewna i stanowi zagrożenie wybuchem pożaru. Aby tarcze pozostały długo ostre bez konieczności częstego ostrzenia – warto postawić na profesjonalny sprzęt. Niezależnie od tego, czy planujesz zakup takiego urządzenia, jak tokarka CNC lub też piła formatowa – postaw na urządzenia od sprawdzonego producenta.

Winter Holztechnik

Wracając do problemu zapylenia – warto jest zainwestować także w inteligentny system filtrowania powietrza z otoczenia. Potrafi on w dużej mierze oczyścić zapylone powietrze, dzięki zastosowaniu dwóch filtrów – to pełna minimalizacja skutków zagrożenia pyłem drzewnym. Takie urządzenie posiada różne stopnie filtracji i zazwyczaj możesz je sterować przy pomocy pilota. Dzięki wyborze takich urządzeń możesz liczyć na naprawdę efektywną pracę i doskonałe jej efekty – przekonaj się sam!