Zaopatrzenie zakładu stolarskiego, jak zacząć?

Data dodania: 06.09.2019


Wielu przedsiębiorców, którzy chcą otworzyć swój zakład stolarski mają przed sobą trudne zadanie jakie maszyny wybrać, aby mieć pewność, że są wykonane porządnie i będą służyć przez lata.

Wybierz specjalizację zakładu stolarskiego

Pierwszą i najważniejszą kwestią jest sprecyzowanie kierunku, w którym chcemy rozwijać naszą stolarnię. Czy zajmiemy się produkcją mebli, podłogi, schodów, czy otworzymy tartak i będziemy przygotowywać drewno do obróbki. Wszystko zależy od specjalizacji, jaką chcemy wykonywać.

Najlepsze miejsce na zakład stolarski

Następnie musimy znaleźć odpowiednie miejsce. Najlepiej, kiedy hala znajduje się poza budynkami mieszkalnymi. Tak, aby w razie pilnego zamówienia, można było pracować w nocy. Wszystko zależy od powierzchni pomieszczenia, w którym chcemy mieć zakład. Jeżeli decydujemy się na produkcję mebli, bądź schodów minimalna powierzchnia to ok. 500 m2. Musimy wziąć pod uwagę każdą ewentualność i przystosować drzwi, tak, aby z łatwością można było wprowadzić sprzęt i wynosić wyprodukowane dzieła.

Idealna powierzchnia na stolarnię

To od powierzchni pomieszczenia zależy na jakie maszyny stolarskie możemy sobie pozwolić. Im większe pomieszczenie tym lepiej. Szczególnie jeżeli mamy zamiar produkować meble – musimy wziąć pod uwagę fakt, że przy wielu zamówieniach możemy mieć problem z ich magazynowaniem. Dlatego zanim zaopatrzymy swoją stolarnię w maszyny musimy uważnie zaplanować każdy jej centymetr.

Profesjonalne maszyny stolarskie

Kiedy mamy już sprecyzowany kierunek działalności naszej stolarni oraz przygotowane pod nią miejsce. Możemy zacząć rozglądać się za sprzętem. Z pewnością przyda nam się piła formatowa, dzięki której możemy przygotować drewno do obróbki. Piła formatowa dzieli materiał na idealnie równe części. Następną niezbędną maszyną w zakładzie stolarskim jest strugarka dwu lub czterostronna. Strugarka dwustronna skrawa surowiec z dwóch stron, jest idealna do produkcji podłogi czy blatów. Natomiast strugarka czterostronna może strugać surowiec dookoła, można tworzyć rozmaite zakończenia kołków, poręczy schodów lub do produkcji ozdobnych krzeseł. Niewątpliwie maszyną, która jest niezbędna, w każdym zakładzie stolarskim jest odciąg do trocin. Odciąg pochłania wszystkie trociny, jakie pozostają po skrawaniu.

Producent sprzętu stolarskiego

Producentów maszyn do zakładów stolarskich jest bardzo dużo. Dlatego zanim podejmiemy z którymś współpracę, warto poczytać opinie na temat danych produktów, bądź też zaczerpnąć wiedzy od bliskich i znajomych. My z czystym sumieniem polecamy firmę Winter Holztechnik, której maszyny do zakładów stolarskich są precyzyjne i wykonane z dbałością o każdy szczegół.

Piła formatowa